Dobre buty biegowe dla Twojego dziecka

New Balance = dobre buty = dobre stopy

Dobre buty biegowe dla Twojego dziecka

jakie buty do biegania dla dzieckaUkształtowanie stóp człowieka dorosłego jest procesem wieloletnim i trwa od okresu początków nauki chodzenia do ok. dwu lat po okresie zakończenia wzrostu stóp na długość. Stopy nie są samodzielnym elementem, lecz stanowią część układu motorycznego zapewniającego możliwość przemieszczania i stanowią podstawowy amortyzator dla całego organizmu podczas chodu. Wartość dobrych amortyzatorów w pojeździe można najlepiej docenić podczas jazdy po nierównym podłożu. W przypadku braku amortyzatorów (wóz drabiniasty z drewnianymi kołami) lub ich słabego lub wadliwego działania nie tylko wybitnie spada komfort jazdy , ale następuje znacznie szybsze zużycie całego mechanizmu. U dorosłego człowieka upośledzenie funkcji stóp powoduje nie tylko miejscowe dolegliwości ( odciski, modzele, paluchy koślawe, przewlekłe zespoły bólowe, a nawet złamania przeciążeniowe) , ale na skutek upośledzenia funkcji amortyzującej stóp spowodowanej nieprawidłowym kształtem, dochodzi do powstawanie dodatkowych przeciążeń w zakresie całego układu kostno szkieletowego (szczególnie kręgosłupa , stawów kolanowych i biodrowych ) z wcześniejszym i szybszym powstawaniem zmian zwyrodnieniowych. Do ok. 4 roku życia po stronie podeszwowej stopy znajduje się poduszka tłuszczowa która do tego okresu zabezpiecza sklepienie podłużne stopy.

Kształtowanie stopy jest procesem powolnym uzależnionym od wielu elementów:

-predyspozycje genetyczne
-stopień elastyczności układu więzadłowego
-wydolność mięśni utrzymujących sklepienie stopy i zapewniających ruchy
czynne w procesie chodu
-ustawienia stawów kolanowych (zależność wzajemna)
-ustawienia kości piętowej w stosunku do osi stopy ( stopień koślawości lub
szpotawości)
-masy ciała i aktywności fizycznej właściciela
-podłoża po którym mają kontakt stopy podczas funkcji chodu

Na niektóre elementy nie mamy wpływu (predyspozycje genetyczne, wiotkość układu więzadłowego) . Najważniejszym czynnikiem na który możemy mieć wpływ w procesie kształtowania stóp rosnącego młodego człowieka jest podłoże po którym się te stopy poruszają. Jeszcze do niedawna (biorąc pod uwagę historię człowieka) w przypadku dzieci powszechne było chodzenie na bosaka. Nierówne, urozmaicone, często zimne podłoże było doskonałym ćwiczeniem dla rosnących stóp. Konieczność ochrony wrażliwej podeszwy powodowała stałe napinanie (ćwiczenie) określonych grup mięśni z wytworzeniem prawidłowych łuków stopy (podłużnego i poprzecznego). Poprawa komfortu życia w ostatnim wieku odbiła się negatywnie na stopach. Równe, miękkie, ciepłe powierzchnie dywanów, wykładzin, podłóg przestały stymulować prawidłowy rozwój stóp. Powszechnie dostępne w handlu buty dziecięce najczęściej nie są prawidłowo wykonane (mogą nawet pogłębiać istotne deformacje). Znalezienie dobrych butów dla dziecka jest możliwe, ale wymaga pewnej wiedzy i cierpliwości. Indywidualnych dobranie prawidłowych butów, odpowiednich do wieku dziecka i ukształtowania stopy zapobiega powstawaniu deformacji i zapewnia optymalne warunki dla kształtujących się stóp. Wszyscy potrzebujemy dobrych butów. Wszyscy potrzebujemy wsparcia, stabilności, równowagi, komfortu i ochrony. Przy wybieraniu i zakupie butów pamiętajmy ,że nasze dziecko będzie chodziło na swoich stopach 80-100lat i do końca stanowić one będą podstawowy amortyzator dla jego kolan, bioder i kręgosłupa.

Od czego zacząć wybór obuwia dla mojego dziecka?

Najpierw wybieramy kategorię, opierając się na tym, do czego buty będą używane i ile godzin w ciągu dnia będą używane. Buty dla dzieci powinny wspierać i kształtować naturalne funkcje biomechaniczne stopy dziecka. Dzieci wraz ze wzrostem stają się bardziej aktywne – potrzebują mocniejszego obuwia. Ważną rzeczą jest to, żeby obuwie współpracuje z dziecięcą stopą nie ograniczało jej naturalnych funkcji. Do ok. 4 roku życia, od spodu stopę dziecka zabezpiecza poduszeczka tłuszczowa wspierająca podłużny łuk stopy. Wygląda to, jakby dziecko miało płaskostopie i często staje się przyczyną wizyty zaniepokojonych rodziców u lekarza . Jednak w tym okresie najczęściej dochodzi do podwichnięć stawów skokowych i często związanego z nim rozwoju koślawości kolan. Przy doborze butów w tym okresie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stabilizację stawu skokowego (buty dobrze trzymające kostkę). Znacznie mniej istotnym problemem jest ukształtowanie podeszwy w bucie. Chodzenie na boska, w typowych kapciach lub tenisówkach powoduje powstawanie i rozwój deformacji stóp ( płaskostopie czynnościowe, koślawe ustawienie pięt, koślawość kolan) , jest przyczyną zaburzeń wydolności i estetyki chodu ( chód z przywodzeniem przodostopia, piętowy, „gołębi”, „z zamiataniem „) i często powoduje dolegliwości bólowe podudzi ( małe dziecko zwykle nie zgłasza że bolą go nóżki natomiast po przejściu niewielkiego odcinka ucieka „na rączki. Obuwie dla dziecka w tym okresie musi dobrze stabilizować stawy skokowe, być dobrze dopasowane do szerokości stopy dziecka, stosunkowo przewiewne (ze względu na zwiększoną potliwość i czas stosowania). Istotnym czynnikiem jest również akceptacja przez dziecko – buty muszą być ładne, estetycznie wykonane, możliwe do samodzielnego zakładania (zapięcie na rzepy).

W butach dla dzieci powyżej 4 roku życia konieczna jest prawidłowo wykonana wkładka suppinacyjna wspierająca łuk podłużny stopy. Prawidłowo wyprofilowane wkładki powinny znajdować się we wszystkich butach stosowanych przez dzieci i młodzież do roku czasu licząc od zakończenia wzrostu długości (rozmiaru) stóp. W przypadku butów sportowych , rolę wkładki spełnia odpowiednio ukształtowana cholewka buta. Jedynie w sporadycznych przypadkach u dzieci i młodzieży konieczne są dodatkowe wkładki wspierające łuk poprzeczny stopy ( dla płaskostopia poprzecznego), odciążające piętę i dla paluchów koślawych.

buty biegowe dla dziecka

Jak powinniśmy dobrać rozmiar buta?

Dobre buty dobieramy do stopy konkretnego dziecka – długość stopy jest tylko jednym z elementów przy wyborze prawidłowego buta. Bardzo istotnym elementem jest szerokość stopy, wysklepienie łuku podłużnego, ustawienie pięty, stabilność stawu skokowego. Konieczne jest nie tylko obejrzenie stopy w pozycji stojącej, ale również obserwacja sposobu chodzenia na bosaka i w wybranych butach. Wybranie zbyt dużego rozmiaru niszczy optymalne właściwości nawet najlepszych butów. Zwykle ze względu na szybki przyrost wielkości stóp u dziecka możemy wybrać buty maksymalnie o jeden rozmiar większe od rozmiaru stopy ( optymalnie o 1/2rozmiaru).

Szerokość stopy jest bardzo istotnym czynnikiem który musimy brać pod uwagę. Ok. 15% dzieci i młodzieży ma stopy bardzo wąski i zwykle długie. W przypadku tych dzieci i młodzieży, przy wybraniu nawet bardzo dobrego buta o szerokości typowej, nie spełnia on prawidłowo swojej funkcji – „stopa lata” w bucie i możliwe jest powstawanie różnego typu nieprawidłowości. Firma New Balance jest jedną z nielicznych które oferują swoim klientom buty dla stóp o różnej szerokości. Link do szeokosci
Właściwy proces pomiaru stopy jest bardzo skomplikowany i często jedynie orientacyjny. Długość stopy nie jest parametrem stałym. Stopa zmęczona, rozluźniona wydłuża się – obniża się łuk podłużny. Przy podłożu drażniącym receptory czuciowe (zimne , nierówne) ochronne napięcie mięśni powoduje zwiększenie wysklepienia stopy i jej czynnościowe skrócenie. U dzieci i młodzieży przy stopach stosunkowo wiotkich różnice mogą być bardzo wyraźne ( nawet do 20 mm!). Nawet badanie podoskopem daje bardzo często fałszywe wyniki. Dlatego przy zakupie decydujące znaczenie ma komfort chodzenia w określonych butach, a nie ich rozmiar podany przez producenta.

Czy dziecko może rozpocząć chodzenie od chodzenia boso?

Dzieci mogą uczyć się chodzić bez butów, lecz potrzebują butów do ochrony i prawidłowego rozwoju. Stopa dziecka kształtuje się pod wpływem kontaktu z podłożem. W czasach nie tak dawnych podłoże to było zimne, nierówne, nieprzyjemne (trawa, kamienie, beton, deski, piasek) , ale stanowiło czynnik stymulujący prawidłowy rozwój stopy małego człowieka. W dobie ciepłych paneli, wykładzin dywanów komfortowe podłoże nie stanowi już czynnika stymulującego rozwój stóp. Poprawa komfortu życia w ostatnim wieku odbiła się negatywnie na stopach. Równe, miękkie, ciepłe powierzchnie dywanów, wykładzin, podłóg przestały stymulować prawidłowy rozwój stóp Konsekwencją komfortowego podłoża i często złych butów jest powszechne ( choroba cywilizacyjna) występowanie płaskostopia czynnościowego, koślawości kolan zaburzeń wydolności i estetyki chodu u dzieci i młodzieży.

Kiedy Twoje dziecko stawie pierwsze kroki

Podczas nauki chodzenia niezbędny dla dziecka jest sandał lub trzewik z elastyczną podeszwą, z cholewką, która sięga nieco powyżej kostki, oraz z usztywnioną, zapewniającą stabilność piętką. Czubek bucika powinien być szeroki i wysoki, aby zapewnić dziecku prawidłowe ułożenie palców oraz ich swobodne poruszanie. Podeszwa powinna zapobiegać poślizgowi oraz być elastyczna. Takie obuwie nie powinno posiadać obcasa ani wkładki ortopedycznej, o ile nie zalecił jej lekarz. Stosowanie prawidłowych butów także w domu znacznie poprawia warunki kształtowania się stopy i w bardzo dużym stopniu ułatwia naukę chodzenia.

Kiedy należy zacząć martwić się płaskostopiem u dziecka?

Definicja stopy dotycząca ludzi dorosłych nie jest adekwatna do anatomii stopy dziecka poniżej 3-5 roku życia. Idealnym okresem na wychwycenie nieprawidłowości w celu ich leczenia jest wiek poniżej 4 roku życia ( w okresie zanikania poduszeczki tłuszczowej po stronie podeszwowej) jedynie wyjątkowo problemy zaczynają się poniżej 3 roku życia i wiążą się zwykle z widocznymi dla rodziców . Obserwując własne dziecko należy zwrócić uwagą nie tylko na kształt i wygląd stóp, ale przede wszystkim na sposób chodzenia i biegania (stawianie stóp do środka, „zamiatanie stopami, wykrzywianie butów, nierówne ścieranie obcasów). Sygnałem alarmującym jest gdy dziecko podczas spaceru z osobą dorosłą zbyt często ucieka na ręce lub skarży się że bolą go nóżki. We wszystkich niepokojących przypadkach wskazana jest wizyta w poradni ortopedycznej lub rehabilitacyjnej .

Kiedy moje dziecko powinno zmienić numerację na numerację dla dorosłych?

Od kilkunastu lat obserwuję ciekawy problem – znacząca większość dzieci ma stopy przeciętnie dwa numery większe od swoich rodziców. Dotychczasowe podziały na numerację dziecięcą i dorosłą tracą sens w momencie gdy dziecko 10 – 12 letnie ma rozmiar stopy 39-43 Trudno powiedzieć czym to jest spowodowane, powoduje to jednak poważne konsekwencje. Firmy obuwnicze i ustawodawca ( podatek VAT 7%) nie biorą pod uwagę tego problemu – uznają, że rozmiar dziecięcy i młodzieżowy to buty do rozmiaru 35. Firma New Balance jest jedną z nielicznych, która dostarcza buty o typie młodzieżowym (odpowiednio wymodelowana wkładka i prawidłowa stabilizacja stawu skokowego) również w większych rozmiarach ( do 39?). W okresie ostatnich kilkunastu lat w sposób istotny zmieniła się wielkość stóp u dzieci – zwykle dzieci i młodzież mają stopy o 2 numery większe od swoich rodziców. Zabezpieczenie prawidłowego rozwoju stóp dobrymi butami jest szczególnie ważne w okresach ich szybkiego wzrostu. Kości rosną szybciej niż wzmacnia się i dojrzewa układ mięśniowy i więzadłowy. W czasie skoków wzrostowych u dzieci i młodzieży ( przyspieszony wzrost rozmiarów stóp nieco je poprzedza) często dochodzi do powstawania nowych i utrwalania starych zniekształceń. W tych okresach stopy są bardzo plastyczne i zniekształcenia o typie płaskostopia, koślawości mają charakter czynnościowy. Widać to wyraźnie w fazie obciążania stopy podczas chodu. Stopa wyglądająca prawidłowo podczas badania, podczas obciążenia rozpłaszcza się , kość skokowa wysuwa się przyśrodkowo, w skrajnych przypadkach prawie dotykając podłoża, zwiększa się koślawość kolan. Problem ten jest szczególnie istotny i widoczny u dzieci i młodzieży z nadwagą.Buty z podeszwą i cholewką prawidłowo ukształtowaną do szybko rosnącej stopy młodego człowieka powinny być stosowane do roku czasu od zakończenie wzrostu długości stopy ( okres utrwalania się kształtu stopy dorosłego).

Buty dostosowane do uprawiania różnego rodzaju sportów

Firma New Balance w swojej ofercie posiada również różnego typu buty odpowiednio dostosowane do uprawiania określonych dyscyplin sportowych.

PIOTR KLISZCZ
LEKARZ MEDYCYNY ORTOPEDA i TRAUMATOLOG
SPECJALISTA OD REHABILITACJI MEDYCZNEJ